Demir Eksikliğinin 10 Belirtisi

 Demir Eksikliğinin 10 Belirtisi

Demir eksikliği, vücudunuz yeterince mineral demire sahip olmadığında ortaya çıkar.

Vücudunuzun oksijen taşımasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein olan hemoglobini yapmak için vücudunuzun demire ihtiyacı vardır.

Vücudunuz yeterli hemoglobine sahip değilse, dokularınız ve kaslarınız etkili bir şekilde çalışabilmek için yeterli oksijeni alamaz. Bu, anemi adı verilen bir duruma yol açar.

Demir Eksikliği

Farklı anemi türleri olmasına rağmen, demir eksikliği anemisi dünya çapında en yaygın olanıdır.

Demir eksikliğinin nedenleri

 • Günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamayan veya aşırı derecede kısıtlanmış bir diyet nedeniyle yetersiz demir alımı
 • Enflamatuar bağırsak hastalığı
 • Hamilelik sırasında artan demir gereksinimleri
 • Ağır dönemler veya iç kanama yoluyla kan kaybı
 • Yaşam kalitenizi etkileyebilecek semptomlara neden olabilir. Bunlara nefes darlığı, yorgunluk ve azalmış konsantrasyon dahildir.

Demir eksikliğinin belirti ve semptomları şunlara bağlı olarak değişir:

 • Aneminin şiddeti
 • Ne kadar hızlı gelişir
 • Yaşınız
 • Şu anki sağlık durumunuz
 • Bazı durumlarda, insanlar hiçbir semptom yaşamazlar.

İşte en yaygınlarından başlayarak demir eksikliğinin 10 belirti ve semptomu.

1. Olağandışı yorgunluk

demir eksikliği ve yorgunluk
Çok yorgun hissetmek en yaygın belirtilerinden biridir. Bu belirti, yeterli demiri olmayan kişilerde yaygındır. [1]

Bu yorgunluk, vücudunuzun oksijenin vücutta taşınmasına yardımcı olan hemoglobin adı verilen bir protein yapmak için ihtiyaç duyduğu demirden yoksun olması nedeniyle oluşur.

Yeterli hemoglobin olmadan, dokularınıza ve kaslarınıza daha az oksijen ulaşır ve onları enerjiden mahrum bırakır. Kalbiniz ayrıca oksijenden zengin kanı vücudunuzda dolaştırmak için daha çok çalışmak zorundadır, bu da sizi yorabilir.

Yorgunluk genellikle yoğun, modern yaşamın normal bir parçası olarak kabul edildiğinden, tek başına bu semptomla demir eksikliğini teşhis etmek zordur.

Bununla birlikte, demir eksikliği olan birçok insan, halsizlik, huysuz hissetme veya konsantre olma zorluğunun yanı sıra düşük enerji yaşar.

2. Solgunluk
Alt göz kapaklarının iç kısmındaki soluk cilt veya soluk renk diğer yaygın belirtilerdendir

İlginizi Çekebilir  D Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin kana kırmızı rengini verir, bu nedenle demir eksikliği sırasındaki düşük seviyeler kanı daha az kırmızı yapar. Bu nedenle demir eksikliği olan kişilerde cilt sağlıklı rengini veya sıcaklığını kaybedebilir.

Demir noksanlığı olan kişilerde bu solgunluk vücudun her yerinde ortaya çıkabileceği gibi bir bölge ile sınırlı da olabilir. Bu şunları içerir:

 • Yüz
 • Diş etleri
 • Dudakların içinde veya alt göz kapaklarının içinde
 • Çiviler

Bu genellikle doktorların demir eksikliği belirtisi olarak arayacağı ilk şeylerden biridir. Ancak kan testi ile teyit edilmelidir.

Solgunluk, orta veya şiddetli anemi vakalarında daha sık görülür.

Alt göz kapağınızı aşağı çekerseniz iç tabaka canlı kırmızı renkte olmalıdır. Çok açık pembe veya sarı bir renkse bu demir eksikliğiniz olduğunu gösterebilir. Daha koyu ten rengine sahip kişilerde fark edilen tek bölge bu olabilir.

3. Nefes darlığı

nefes darlığı
Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizin vücudunuzda oksijen taşımasını sağlar.

Demir eksikliği sırasında hemoglobin seviyeleri düşük olduğunda, oksijen seviyeleri de düşük olacaktır. Bu, kaslarınızın yürüme gibi normal aktiviteleri yapmak için yeterli oksijen almayacağı anlamına gelir.

Sonuç olarak, vücudunuz daha fazla oksijen almaya çalışırken nefes alma hızınız artacaktır. Bu nedenle nefes darlığı yaygın bir semptomdur.

Yürümek, merdiven çıkmak veya egzersiz yapmak gibi normal, günlük işleri yaparken nefes nefese kalıyorsanız, bunun nedeni anemi olabilir.

4. Baş ağrısı ve baş dönmesi
Özellikle kadınlarda baş ağrısına neden olabilir.

Bu belirti diğerlerinden daha az görülür ve genellikle baş dönmesi veya baş dönmesi ile ortaya çıkar [2].

Demir eksikliği ve baş ağrısı arasındaki bağlantı hala belirsizdir.

Kırmızı kan hücrelerindeki düşük hemoglobin seviyeleri beyne yeterince oksijen ulaşmadığı anlamına geldiğinden baş ağrısı oluşabilir. Bunun sonucunda beyindeki kan damarları şişerek baskı ve baş ağrısına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  4 Adımda Obezite Nasıl Engellenir?

Baş ağrısının birçok nedeni olmasına rağmen, sık, tekrarlayan baş ağrıları ve baş dönmesi demir eksikliği belirtisi olabilir.

5. Kalp çarpıntısı
Kalp çarpıntısı olarak da bilinen belirgin kalp atışları, demir eksikliği anemisinin başka bir belirtisi olabilir.

Demir eksikliği, anemi ve kalp problemleri arasındaki ilişki hala araştırılmaktadır, ancak oksijen kaynağı ile ilgili olabilir.

Hemoglobin, vücutta oksijenin taşınmasına yardımcı olan kırmızı kan hücrelerindeki proteindir. Düşük hemoglobin seviyeleri, kalbin oksijen taşımak için fazladan çalışması gerektiği anlamına gelir.

Bu, düzensiz kalp atışlarına veya kalbinizin anormal derecede hızlı attığı hissine neden olabilir.

Aşırı durumlarda kalp büyümesine, kalp üfürümüne veya kalp yetmezliğine yol açabilir.

Bununla birlikte, bu semptomlar çok daha az yaygın olma eğilimindedir. Bunları yaşamak için uzun süre demir eksikliğine sahip olmanız gerekir.

6. Kuru ve hasarlı saç ve cilt

dry hair
Kuru ve hasarlı cilt ve saçlar da belirti olabilir.

Demir eksikliği kandaki hemoglobin seviyesini düşürür, bu da saç büyümesine neden olan hücreler için mevcut oksijen miktarını azaltabilir.

Cilt ve saç oksijenden yoksun kaldığında kuru ve zayıf hale gelebilir.

Sç dökülmesiyle ilişkilidir ve bazı araştırmalar bunun bir neden olabileceğini öne sürüyor.

Günlük yıkama ve fırçalama sırasında bazı saçların dökülmesi tamamen normaldir. Kümeler veya normalden çok daha fazlasını kaybediyorsanız, demir eksikliği ile ilgili olabilir.

7. Dil ve ağızda şişlik ve ağrı
Bazen sadece ağzınızın içine veya çevresine bakmak demir eksikliği anemisine sahip olup olmadığınızı gösterebilir.

İşaretler arasında dilinizin şişmesi, iltihaplanması, soluklaşması veya garip bir şekilde pürüzsüz olması yer alır.

Demir eksikliği ağzınızın çevresinde başka belirtilere de neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Kuru ağız
 • Ağzınızda yanma hissi
 • Ağzınızın köşelerinde ağrılı kırmızı çatlaklar
 • Ağız ülseri

8. Huzursuz bacaklar
Huzursuz bacak sendromuyla ilişkilendirilmiştir.

İlginizi Çekebilir  Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar

Huzursuz bacak sendromu, istirahat halindeyken bacaklarınızı hareket ettirmeye yönelik güçlü bir dürtüdür. Ayrıca ayaklarınızda ve bacaklarınızda hoş olmayan ve garip sürünme veya kaşıntı hissine neden olabilir.

Genellikle geceleri daha kötüdür, bu da uyumakta zorlanabileceğiniz anlamına gelir.

Huzursuz bacak sendromunun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır.

Bununla birlikte, demir eksikliği anemisi olan kişilerin yaklaşık %25’inde huzursuz bacak sendromu vardır. Huzursuz bacak sendromunun prevalansı, kişilerde genel nüfusa göre dokuz kat daha fazladır.

9. Kırılgan veya kaşık şeklindeki tırnaklar
Demir eksikliğinin çok daha az görülen bir belirtisi, kırılgan veya kaşık şeklindeki tırnaklardır. Bu duruma koilonychia denir.

Genellikle ilk işaret, kolayca ufalanan ve çatlayan kırılgan tırnaklardır.

İlerleyen aşamalarda, tırnak ortasının battığı ve kenarlarının kalkık olduğu ve kaşık gibi yuvarlak bir görünüm verdiği kaşık şeklinde tırnaklar oluşabilir.

Ancak bu, demir eksikliği olan kişilerin sadece %5’inde görülen nadir bir yan etkidir. Genellikle sadece ciddi anemi vakalarında görülür.

10. Diğer potansiyel işaretler
Ütünüzün düşük olabileceğine dair birkaç işaret daha var. Bunlar daha az yaygın olma eğilimindedir ve birok koşulla bağlantılı olabilir.

Demir eksikliği anemisinin diğer belirtileri şunlardır:

 • Garip istekler. Garip yiyecekler veya yiyecek olmayan maddeler için özlem “pika” olarak adlandırılır. Genellikle buz, kil, kir, tebeşir veya kağıt yeme isteğini içerir ve bir işaret olabilir. Hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir.
 • Depresif hissetmek. Yetişkinlerde depresyon ile ilişkili olabilir. Demir eksikliği olan hamile kadınların da depresyon geliştirme şansı daha yüksek olabilir.
  Soğuk eller ve ayaklar. Ellere ve ayaklara daha az oksijen verilmesi anlamına gelir. Bazı insanlar genel olarak soğuğu daha kolay hissedebilir veya elleri ve ayakları üşüyebilir.
 • Daha sık enfeksiyonlar. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için demir gerekli olduğundan, eksikliği enfeksiyon riskinizi artırabilir.

İlginizi çekebilir : Kalsiyum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ömer Yoldaş’ın obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı hakkında çalışmalarını yakından takip etmek için sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof.Dr.Ömer Yoldaş sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz

©2024, Tüm Hakları Saklıdır.

Takip Et
Whatsapp