Yürüyüşün Sağlığınıza 8 Faydası!

 Yürüyüşün Sağlığınıza 8 Faydası!

Yürüyüşün sağlığınıza faydaları  her yaştan ve her seviyeye uygundur. Ayrıca bazı hastalıkları önlemeye ve hatta hayatınızı uzatmaya yardımcı olabilir. Yürüyüş yapmak ücretsizdir ve günlük rutininize uyması kolaydır. Yürümeye başlamak için ihtiyacınız olan tek şey sağlam bir çift yürüyüş ayakkabısıdır. Yürüyüş yapmanın faydaları da birçok internet kullanıcısı tarafından sıkça merak edilen konuların başında geliyor.

Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

1. Kalori yakmanıza fayda sağlar!
Yürüyüş kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Kalori yakmak, kilo vermenize veya vermenize yardımcı olabilir.

Gerçek kalori yakmanız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır:

 • Yürüme hızı
 • Yürüdüğünüz mesafe
 • Arazi koşulları (yokuş yukarı yürürken düz bir yüzeyde yakacağınızdan daha fazla kalori yakarsınız)
 • Kilonuz
 • Bir kalori hesaplayıcı aracılığıyla gerçek kalori yakmanızı belirleyebilirsiniz. Genel bir tahmin için bu tabloya da bakabilirsiniz.

2. Kalbinizi güçlendirir
Haftada beş gün, günde en az 30 dakika yürümek, koroner kalp hastalığı riskinizi yaklaşık yüzde 19 oranında azaltabilir. Günlük yürüdüğünüz süreyi veya mesafeyi artırdığınızda riskiniz daha da azalabilir. [1]

3. Kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir
Yemekten sonra kısa bir yürüyüş yapmak kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Küçük bir araştırma, günde üç kez (kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden sonra) 15 dakikalık bir yürüyüş yapmanın, gün içinde başka bir noktada 45 dakikalık yürüyüş yapmaktan daha fazla kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğini buldu.Yine de bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Yemek sonrası yürüyüşünü rutininizin düzenli bir parçası haline getirmeyi düşünün. Ayrıca gün boyunca egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir.

4. Eklem ağrısını hafifletir
Yürümek, dizleriniz ve kalçalarınız dahil olmak üzere eklemlerin korunmasına yardımcı olabilir. Bunun nedeni, eklemleri destekleyen kasları yağlamaya ve güçlendirmeye yardımcı olmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Düşük Kalorili ve Doyurucu 5 Yiyecek!

Yürümek, artritli insanlar için ağrıyı azaltmak gibi faydalar da sağlayabilir. Haftada 5 ila 6 mil yürümek de artriti önlemeye yardımcı olabilir.

5. Bağışıklık fonksiyonunu artırır
Yürümek, soğuk algınlığı veya grip geliştirme riskinizi azaltabilir.

Bir çalışma, yürüyüş konusunda grip mevsimi boyunca 1.000 yetişkini izledi. Günde 30 ila 45 dakika orta hızda yürüyenlerin hasta günleri yüzde 43 daha az ve genel olarak daha az üst solunum yolu enfeksiyonu görüldü. Hastalanırlarsa semptomları da azaldı. Bu, çalışmadaki yerleşik yetişkinlerle karşılaştırıldı.
Bu faydaları yaşamak için günlük yürüyüşe çıkmaya çalışın. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, bir koşu bandında veya kapalı bir alışveriş merkezinin etrafında yürümeyi deneyebilirsiniz.

6. Enerjinizi artırın
Yorgun olduğunuzda yürüyüşe çıkmak, bir fincan kahve içmekten daha etkili bir enerji artışı olabilir.
Yürümek vücuttaki oksijen akışını arttırır. Ayrıca kortizol, epinefrin ve norepinefrin düzeylerini artırabilir. Bunlar enerji seviyelerini yükseltmeye yardımcı olan hormonlardır.

7. Ruh halinizi iyileştirin
Yürüyüş zihinsel sağlığınıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, kaygıyı, depresyonu ve olumsuz bir ruh halini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca benlik saygısını artırabilir ve sosyal geri çekilme semptomlarını azaltabilir.
Bu faydaları deneyimlemek için haftada üç gün 30 dakikalık tempolu yürüyüş veya diğer orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedefleyin. Ayrıca 10 dakikalık üç yürüyüşe ayırabilirsiniz.

8. Ömrünüzü uzatın
Daha hızlı yürümek ömrünüzü uzatabilir. Araştırmacılar, yavaş bir tempoya kıyasla ortalama bir hızda yürümenin genel ölüm riskini yüzde 20 oranında azalttığını buldu.

Ancak hızlı veya hızlı yürümek (saatte en az 4 mil) riski yüzde 24 azalttı. Çalışma, genel ölüm nedenleri, kardiyovasküler hastalık ve kanserden ölüm gibi faktörlerle daha hızlı yürüme arasındaki ilişkiyi inceledi.

güvenli yürüyüş

Yürürken güvende kalmak için ipuçları

 • Yayalar için ayrılmış alanlarda yürüyün. Mümkünse iyi aydınlatılmış alanlar arayın.
 • Akşam veya sabah erken saatlerde yürürseniz, arabaların sizi görebilmesi için yansıtıcı bir yelek veya ışık giyin.
 • İyi topuk ve kemer desteği olan sağlam ayakkabılar giyin.
 • Gevşek, rahat giysiler giyin.
 • Susuz kalmamak için yürüyüşten önce ve sonra bol su için. Yanınıza suyunuzu alın
 • Bulutlu günlerde bile güneş yanığını önlemek için güneş kremi kullanın.
 • Yürümeye başlamak için tek ihtiyacınız olan bir çift sağlam yürüyüş ayakkabısı. Evinizin yakınında bir yürüyüş rotası seçin. Veya bölgenizde yürüyüş yapmak için patika veya sahil gibi manzaralı bir yer arayın.
İlginizi Çekebilir  3 Dijital Grafikle Dünyada ve Türkiye'de Obezite

Alternatif olarak, günlük rutininize yürümeyi de ekleyebilirsiniz. İşte bazı fikirler:

 • İşe gidip geliyorsanız, bir durak önceden inerek işe yürüyebilirsiniz.
 • Ofisinizden normalden daha uzağa park edin ve arabanıza yürüyerek gidip gelin.
 • Yürümeyi günlük rutin haline getirin.

vücut kitle endeksi hesapla

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ömer Yoldaş’ın obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı hakkında çalışmalarını yakından takip etmek için sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof.Dr.Ömer Yoldaş sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz

©2024, Tüm Hakları Saklıdır.

Takip Et
Whatsapp