İzmir Obezite Cerrahisi

 İzmir Obezite Cerrahisi

İzmir Obezite Cerrahisi

Tüp mide ameliyatı neredeyse her zaman laparoskop kullanılarak minimal invaziv bir prosedür olarak yapılır. Bu, uzun, ince bir tüpün birkaç küçük kesiden karnınıza yerleştirildiği anlamına gelir. Bu tüpte bir ışık ve ona bağlı küçük bir kamera ile çeşitli aletler bulunur.

Ameliyat, midenizin eşit olmayan iki parçaya bölünmesini gerektirir. Midenizin dış kıvrımlı kısmının yaklaşık yüzde 80’i kesilerek çıkarılır.Kalan yüzde 20’lik kısmın kenarları daha sonra zımbalanır veya birbirine dikilir. Böylece orijinal boyutunun sadece yüzde 25’i kadar olan muz şeklinde bir mide elde edilir.

Karnınızdaki küçük kesiler genellikle hızla iyileşir. Ameliyatın minimal invaziv doğası, karnınızın daha büyük bir kesi ile açıldığı bir prosedürden daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

Obezite ameliyatı ile kilo verme sürecinde sadece kiloya bakmak doğru değildir. Vücut kitle indeksini elde etmek için hastanın kilosu boyun metre cinsinden karesine bölünmektedir. Yani hasta 100 kilo ve boyu 1.7 m ise, 100 rakamı 1.7’nin karesine yani 2.89’a bölünmektedir. Böylece 34.6 rakamı elde edilir.  Hesaplama sonucunda kişiler belli gruplara ayrılır. Vücut kitle endeksi 30’un üzerindeyse obez denilmektedir. Şayet 40’ın üzerindeyse morbid obez, 50’nin üzerindeyse süper obez denilmektedir.

İzmir Obezite Cerrahisi hakkında Ücretsiz Ön Görüşme ve Bilgi İçin : 0542 623 94 83 (Doç.Dr.Ömer Yoldaş)

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Obezite cerrahisinde en önemli kriter vücut kitle endeksidir. . Boy ve kilo oranı ile ‘vücut endeksi’ dediğimiz bir formül kullanılır. Normal değer 20-25 kg/m2’dir. 25-30 ile değerlerde fazla kilolu olmaktan bahsedilir. 30-40 arasındaki değerlerde Evre 1 ve Evre 2 obezite grubuna girilir. 40’ın üzerindeki değerler morbid obezite dediğimiz ve beraberinde yandaş hastalıklar getiren bir grup olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Obezite ve uyku arasında ilişki nedir?

Obezite Cerrahisi Olan Hastalarımızın Görüşleri

Obezite Cerrahisinde Laparoskopik(Kapalı) Yöntem

Laparoskopik tüp mide ameliyat süresi kısa ve en etkili yöntemlerden biridir. Kompikasyon riski azdır, ve ülkemizde en çok uygulanan mide küçültme(sleeve gastrektomi) ameliyatıdır. İzmir obezite cerrahisi, Doç.Dr.Ömer Yoldaş tarafından laparoskopik yöntem kullanılarak gerçekleştirilir.

Neden Kapalı Yöntem?

  • Ameliyat sonrası ağrı daha azdır.
  • Ameliyat sonrası daha hızlı iyileşme gerçekleşir.
  • Ameliyat sonrası işe dönüş ve sosyal hayata dönüş daha hızlıdır.

Tüp mide(sleeve gastrektomi) ameliyatlarında, midenin hacminin küçültülmesi (yaklaşık 60-100cc) ve böylece hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedeflenir. Bu amaçla, midenin belli bir bölümü cerrahi işlemle çıkarılır ve geriye tüp şeklinde (yaklaşık bir muz büyüklüğünde) bir mide bırakılır. Böylece düşük porsiyonlu yiyecek tüketip, hızla tokluk hissi verilir. 

Tüp mide yöntemi diğer gastrik bypass ameliyatına oranla daha az vitamin mineral desteğine ihtiyaç olunur. Hastanın, yaşam boyu vitamin ve mineral takviyesine, gözlemine gerek duyulmaz. Bir sorun olduğunda endoskopi ile safra kanalları ve pankreas kanalına müdahale şansı vardır. ERCP, biyopsi gibi işlemler rahatlıkla yapılabilir. Midenin Gharlin (iştah hormonu) salgılayan fundus kısmı alındığı için iştah azalması daha fazladır.

Obezite Cerrahisi ve Açlık Hormonu

Ghrelin hormonu uzun yıllar büyüme hormonu olarak bilindi fakat son yıllarda yapılan çalışmalarda vücudumuzun enerji sistemi ve beslenmenin düzenlenmesinde önemli rol oynadığı fark edildi. Bir diğer adı da açlık hormonudur. İnsülin direncindeki ama madde olan ‘’ Ghrelin Hormonu’’ beyin tabanındaki açlık merkezine açlık sinyalleri gönderir. Genellikle yemeklerden 90 dakika sonra en düşük seviyesindedir ve tokluk seviyesinin en yüksek olduğu zaman dilimidir.

Diyet esnasında kilo veriminin en büyük engeli ghrelin hormonudur ve bu yüzden hızla kilo alabiliriz. Bu yüzden mide küçülme ameliyatlarında yapılmasının nedenlerinden biri de bu hormonun devre dışı bırakılması gereksinimidir. Ghrelin hormonu aynı zamanda insülin düzeylerini azaltarak kan şekerini yükselterek, morbid obez bireylerde zaten artmış olan insülin direnci nedeniyle şeker hastalığına zemin hazırlar. Metabolik cerrahide, açlık hormonu olan ghrelin seviyelerinin düşmesi şeker hastalığını iyileştirici etki yaratır.

İlginizi Çekebilir  Yumurta kaç kalori? Faydaları ve Besin Değerleri

Mide Küçültme Ameliyatında Kilo Sınırı nedir?

Mide küçültme ameliyatı ile bilinen Tüp Mide ve Mide Bypass ameliyatı obez ve morbid obez grubunda olan hastalar için uygulanır. Vücut kitle endeksiniz 35’in üzerindeyse Mide Küçültme ameliyatı uygulanır. Vücut kitle endeksinizi öğrenmek için tıklayın. En önemli kriterlerden bir tanesi de hastanın 3 yıldır obez veya morbid obez grubunda olması, spor ve diyet gibi kilo vermede kullanılan yöntemlerden sonuç alamamasıdır. Obezite cerrahisi ile açlık hissi olmadan hızla kilo vererek istediğiniz kilo sınırına ulaşabilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Etkili Midir?

Tüp mide ameliyatı iki şekilde kilo vermenize yardımcı olur:

  • Mideniz önemli ölçüde küçülür, böylece kendinizi tok hissedersiniz ve yemeyi daha çabuk bırakırsınız. Bu da daha az kalori alacağınız anlamına gelir.
    Midenizin açlıkla ilişkili bir hormon olan ghrelin üreten kısmı çıkarılmıştır, bu nedenle o kadar aç olmazsınız. Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği’ne göre, tüp mide ameliyatını takip eden 18 ila 24 ay içinde fazla kilolarınızın en az yüzde 50’sini kaybetmeyi bekleyebilirsiniz. Bazı insanlar yüzde 60 ila 70 oranında kaybeder(1).

Bunun ancak cerrahınız tarafından önerilen diyet ve egzersiz planına uymaya kararlıysanız gerçekleşeceğini unutmamak önemlidir. Bu yaşam tarzı değişikliklerini benimseyerek, kiloyu uzun vadede uzak tutma olasılığınız daha yüksektir.

İzmir obezite cerrahisi, çeşitli bariatrik cerrahi seçeneklerinden biridir. Midenizi küçülterek daha az yemenizi sağlar. Midenizin boyutu küçüldüğünden, daha az aç olduğunuzu da göreceksiniz.

Tüp mide ameliyatına hak kazanmak için belirli kriterleri karşılamanız gerekir. Diyet, egzersiz ve zayıflama ilaçları dahil olmak üzere diğer kilo verme yöntemlerini denediğinizi ve başarılı olamadığınızı kanıtlamanız gerekir. Diğer uygunluk kriterleri arasında BMI değeriniz ve obeziteyle ilgili herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığı yer alır. Tüp mide ameliyatından sonra düzenli olarak sağlıklı bir diyet ve egzersiz rejimi uygularsanız, 24 ay içinde fazla kilonuzun yüzde 50’sinden fazlasını kaybedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Erkeklerde Şeker Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

 

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ömer Yoldaş’ın obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı hakkında çalışmalarını yakından takip etmek için sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof.Dr.Ömer Yoldaş sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz

©2024, Tüm Hakları Saklıdır.

Takip Et
Whatsapp