preloader

İzmir Obezite Cerrahisi

 İzmir Obezite Cerrahisi

İzmir Obezite Cerrahisi hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı rehberimize hoşgeldiniz.

Obezite ameliyatı ile kilo verme sürecinde sadece kiloya bakmak doğru değildir. Vücut kitle indeksini elde etmek için hastanın kilosu boyun metre cinsinden karesine bölünmektedir. Yani hasta 100 kilo ve boyu 1.7 m ise, 100 rakamı 1.7’nin karesine yani 2.89’a bölünmektedir. Böylece 34.6 rakamı elde edilir.  Hesaplama sonucunda kişiler belli gruplara ayrılır. Vücut kitle endeksi 30’un üzerindeyse obez denilmektedir. Şayet 40’ın üzerindeyse morbid obez, 50’nin üzerindeyse süper obez denilmektedir.

Ücretsiz Ön Görüşme ve Bilgi İçin : 0542 623 94 83 (Doç.Dr.Ömer Yoldaş)

İzmir Obezite Cerrahisi

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Obezite cerrahisinde en önemli kriter vücut kitle endeksidir. . Boy ve kilo oranı ile ‘vücut endeksi’ dediğimiz bir formül kullanılır. Normal değer 20-25 kg/m2’dir. 25-30 ile değerlerde fazla kilolu olmaktan bahsedilir. 30-40 arasındaki değerlerde Evre 1 ve Evre 2 obezite grubuna girilir. 40’ın üzerindeki değerler morbid obezite dediğimiz ve beraberinde yandaş hastalıklar getiren bir grup olmaktadır.

Obezite Cerrahisi Olan Hastalarımızın Görüşleri

Obezite Cerrahisinde Laparoskopik(Kapalı) Yöntem

Laparoskopik tüp mide ameliyat süresi kısa ve en etkili yöntemlerden biridir. Kompikasyon riski azdır, ve ülkemizde en çok uygulanan mide küçültme(sleeve gastrektomi) ameliyatıdır.

Neden Kapalı Yöntem?

  • Ameliyat sonrası ağrı daha azdır.
  • Ameliyat sonrası daha hızlı iyileşme gerçekleşir.
  • Ameliyat sonrası işe dönüş ve sosyal hayata dönüş daha hızlıdır.

Tüp mide(sleeve gastrektomi) ameliyatlarında, midenin hacminin küçültülmesi (yaklaşık 60-100cc) ve böylece hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedeflenir. Bu amaçla, midenin belli bir bölümü cerrahi işlemle çıkarılır ve geriye tüp şeklinde (yaklaşık bir muz büyüklüğünde) bir mide bırakılır. Böylece düşük porsiyonlu yiyecek tüketip, hızla tokluk hissi verilir. 

İlginizi Çekebilir  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kahve : Bilmeniz Gerekenler

Tüp mide yöntemi diğer gastrik bypass ameliyatına oranla daha az vitamin mineral desteğine ihtiyaç olunur. Hastanın, yaşam boyu vitamin ve mineral takviyesine, gözlemine gerek duyulmaz. Bir sorun olduğunda endoskopi ile safra kanalları ve pankreas kanalına müdahale şansı vardır. ERCP, biyopsi gibi işlemler rahatlıkla yapılabilir. Midenin Gharlin (iştah hormonu) salgılayan fundus kısmı alındığı için iştah azalması daha fazladır.

Obezite Cerrahisi ve Açlık Hormonu

Ghrelin hormonu uzun yıllar büyüme hormonu olarak bilindi fakat son yıllarda yapılan çalışmalarda vücudumuzun enerji sistemi ve beslenmenin düzenlenmesinde önemli rol oynadığı fark edildi. Bir diğer adı da açlık hormonudur. İnsülin direncindeki ama madde olan ‘’ Ghrelin Hormonu’’ beyin tabanındaki açlık merkezine açlık sinyalleri gönderir. Genellikle yemeklerden 90 dakika sonra en düşük seviyesindedir ve tokluk seviyesinin en yüksek olduğu zaman dilimidir.

Diyet esnasında kilo veriminin en büyük engeli ghrelin hormonudur ve bu yüzden hızla kilo alabiliriz. Bu yüzden mide küçülme ameliyatlarında yapılmasının nedenlerinden biri de bu hormonun devre dışı bırakılması gereksinimidir. Ghrelin hormonu aynı zamanda insülin düzeylerini azaltarak kan şekerini yükselterek, morbid obez bireylerde zaten artmış olan insülin direnci nedeniyle şeker hastalığına zemin hazırlar. Metabolik cerrahide, açlık hormonu olan ghrelin seviyelerinin düşmesi şeker hastalığını iyileştirici etki yaratır.

Mide Küçültme Ameliyatında Kilo Sınırı nedir?

Mide küçültme ameliyatı ile bilinen Tüp Mide ve Mide Bypass ameliyatı obez ve morbid obez grubunda olan hastalar için uygulanır. Vücut kitle endeksiniz 35’in üzerindeyse Mide Küçültme ameliyatı uygulanır. Vücut kitle endeksinizi öğrenmek için tıklayın. En önemli kriterlerden bir tanesi de hastanın 3 yıldır obez veya morbid obez grubunda olması, spor ve diyet gibi kilo vermede kullanılan yöntemlerden sonuç alamamasıdır. Obezite cerrahisi ile açlık hissi olmadan hızla kilo vererek istediğiniz kilo sınırına ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  B1 Vitamini (Tiamin) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr.Ömer Yoldaş’ın obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı hakkında çalışmalarını yakından takip etmek için sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Doç.Dr.Ömer Yoldaş sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz

©2021, Tüm Hakları Saklıdır.