Vücut Kitle indeksi 25-30 arasında olanlar


Vücut kitle indeksiniz 25-30 arasında ise fazla kilolu sınıfındasınız. Normal kilo değerlerine ulaşmak için özellikle diyet düzenlemesi ve düzenli spor yapılmalı. Diyet içerğiğinde karbonhidrat ve yağdan fakir ve proteinden zengin diyet tercih edilmelidir. Özellikle spor kilo verme sürecinde kullanılacak bir araç değil, kalıcı bir yaşam tarzı alışıklığı olarak benimsenmelidir. Bu düzenlemeler ile  başarılı olamayan hastalarda  Mideye balonu uygulaması uygun bir alternatif olabilir.

Vücut Kitle indeksi 30-35 arasında olanlar


Vücut kitle indeksiniz 30-35 arasında ise 1.derece obez  sınıfındasınız. Bu aşamada profosyonel destek alarak kan tablosu incelenmeli, yaşam tarzı ile ilgili düzenlemeler yapılmalı, ve mutlaka düzenli spora başlanmalıdır. Ek hastalıkları olan ve indeksi 33-35 düzeylerinde olan ve diyet ve yaşam tarzı değişikliğine rağmen kilo vermekte başarılı olamayan hastalar obezite cerrahisine aday olarak değerlendirmeye alınabilir.

Vücut Kitle indeksi 35-40 arasında olanlar


Vücut kitle indeksiniz 35-40 arasında ise  2.derece obez sınıfındasınız. Özellikle kontrolsüz diyabet, hipertansiyon, kan yağı yüksekliği gibi yandaş hastalıkların varlığı durumunda hastalar obezite ve metabolik cerrahiye aday olarak değerlendirilir. Metabolik cerrahi açısından konuya hakim bir klinisyen değerlendirmesi ile cerrahi seçenekler gözden geçirilmelidir. Yandaş hastalığı olmayan hastalar ise obezite cerrahisi açısından değerlendirilmelidir.

Vücut Kitle indeksi 40 ve üstünde olanlar


Vücut kitle indeksiniz 40’ın üzerinde ve 3.derece obez yani morbid obez sınıfındasınız. Bu hasta grubunda diyet ve egzersiz gibi önlemlerin kalıcı kilo kontrolü sağlama oranı %3’ün altındadır. Özellikle başarısız diyet öyküsü olan hastalar doğrudan obezite cerrahisine aday hastalardır. Obeziteyi cerrahi olarak tedavi edilebilen bir hastalık olarak ele almak gerekir. Deneyimli merkez ve cerrahlar tarafından yapıldığında ameliyatın getireceği risk obezitenin kişiye yüklediği risklerden çok daha düşüktür.