Yulaf ve Yulaf Ezmesinin Sağlığınıza 5 Faydası!

 Yulaf ve Yulaf Ezmesinin Sağlığınıza 5 Faydası!

Yulaf dünyadaki en sağlıklı tahıllar arasındadır. Glutensiz bir tam tahıldır ve önemli vitaminler, mineraller, lif ve antioksidanlar için harika bir kaynaktır. Araştırmalar yulaf ve yulaf ezmesinin sağlık açısından birçok faydası olduğunu göstermektedir. Bunlar arasında kilo kaybı, düşük kan şekeri seviyeleri ve kalp hastalığı riskinin azalması yer almaktadır.

İşte yulaf ve yulaf ezmesi yemenin kanıta dayalı 5 sağlık faydası.

Yulafın Sağlığınıza Faydaları

Yulaf inanılmaz derecede besleyicidir
Yulafın besin bileşimi iyi dengelenmiştir. Güçlü lif beta-glukan da dahil olmak üzere iyi bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır (1).

Ayrıca, iyi bir temel amino asit dengesi ile iyi bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Önemli vitaminler, mineraller ve antioksidan bitki bileşikleri ile yüklüdür. Yarım fincan (78 gram) kuru yulaf şunları içerir :

Manganez: Günlük değerin (DV) %63,91’i
Fosfor: DV’nin %13,3’ü
Magnezyum: DV’nin %13,3’ü
Bakır: DV’nin %17,6’sı
Demir: DV’nin %9,4’ü
Çinko: DV’nin %13,4’ü
Folat: DV’nin %3,24’ü
B1 Vitamini (tiamin): DV’nin %15,5’i
B5 Vitamini (pantotenik asit): DV’nin %9,07’si
daha az miktarda kalsiyum, potasyum, B6 vitamini (piridoksin) ve B3 vitamini (niasin)

1 fincanında 51 gram karbonhidrat, 13 gram protein, 5 gram yağ ve 8 gram lif bulunur. Aynı porsiyonda sadece 303 kalori vardır.

Yiyebileceğiniz en yoğun besleyici gıdalar arasında olduğu anlamına gelir.

Karbonhidrat ve lif açısından zengin olmakla birlikte protein ve yağ açısından diğer tahılların çoğundan daha yüksektir. Birçok vitamin ve mineral açısından çok zengindir.

Yulaf antioksidanlar açısından zengindir

Antioksidanlar ve polifenoller olarak adlandırılan faydalı bitki bileşikleri bakımından yüksektir. En dikkat çekici olanı, neredeyse yalnızca yulafta bulunan avenantramidler adı verilen benzersiz bir antioksidan grubudur.

Hem eski hem de yeni araştırmalar, avenantramidlerin nitrik oksit üretimini artırarak kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bu gaz molekülü kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur ve daha iyi kan akışına yol açar.

İlginizi Çekebilir  Kilo Almanıza Yardımcı Olacak 6 Yüksek Kalorili Meyve

Buna ek olarak, avenantramidler anti-enflamatuar ve kaşıntı önleyici etkilere sahiptir. Avenantramidler de dahil olmak üzere birçok güçlü antioksidan içerir. Bu bileşikler kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve başka faydalar sağlayabilir.

Yulaf beta-glukan adı verilen güçlü bir çözünebilir lif içerir
Yulaf, bir tür çözünebilir lif olan beta-glukanı yüksek miktarda içerir. Beta glukan suda kısmen çözünür ve bağırsaklarınızda kalın, jel benzeri bir çözelti oluşturur. Beta glukan hakkında detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Beta glukan lifinin sağlığa faydaları şunları içerir:

  • LDL ve toplam kolesterol seviyelerinde azalma
  • Kan şekeri ve insülin tepkisinde azalma
  • Artan tokluk hissi
  • Sindirim sisteminde iyi bakterilerin çoğalması

    Sayısız faydası olan çözünür lif beta-glukan bakımından zengindir. Kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, sağlıklı bağırsak bakterilerini teşvik eder ve tokluk hissini artırır.

Kolesterol seviyelerini düşürebilir ve LDL kolesterolü hasardan koruyabilir.

Kalp hastalığı tüm dünyada önde gelen ölüm nedenidir. Başlıca risk faktörlerinden biri yüksek kan kolesterolüdür.Birçok çalışma, yulaftaki beta-glukan lifinin hem toplam hem de LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmede etkili olduğunu göstermiştir (2).

Beta-glukan, kolesterol açısından zengin safranın salınımını artırabilir, bu da kanınızdaki dolaşımdaki kolesterol seviyelerini azaltır. Ayrıca LDL (kötü) kolesterolü oksidasyondan koruyabilir.LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonu, serbest radikallerle reaksiyona girdiğinde meydana gelir. Bu, kalp hastalığının ilerlemesinde bir başka önemli adımdır. Arterlerde iltihap oluşturur, dokulara zarar verir ve kalp krizi ve felç riskini artırabilir.

Hem toplam hem de LDL (kötü) kolesterolü düşürerek ve LDL’yi oksidasyondan koruyarak kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Yulaf kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir

Tip 2 diyabet, kan şekerinin önemli ölçüde yükselmesi ile karakterize yaygın bir sağlık durumudur. Genellikle insülin hormonuna karşı duyarlılığın azalmasından kaynaklanır. Özellikle aşırı kilolu veya tip 2 diyabet hastası olan kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Hem yulaf hem de arpadaki beta-glukan da insülin duyarlılığını artırabilir Bununla birlikte, 2016 yılında yapılan randomize bir klinik çalışmada insülin duyarlılığında bir iyileşme görülmemiştir, bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.Bu etkiler temel olarak beta-glukanın midenin boşalmasını ve glikozun kana karışmasını geciktiren kalın bir jel oluşturma kabiliyetine bağlanmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir  Daha iyi uyku için kanıtlanmış 5 ipucu!

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ömer Yoldaş’ın obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı hakkında çalışmalarını yakından takip etmek için sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof.Dr.Ömer Yoldaş sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz

©2024, Tüm Hakları Saklıdır.

Takip Et
Whatsapp