Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kahve : Bilmeniz Gerekenler

 Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kahve : Bilmeniz Gerekenler

Tüp mide ameliyatı sonrası kahve tüketimi konusu sıklıkla karşılaştığımız için bu iki yaygın içecekle ilgili sorularınızı yanıtlamak ve yeni hayatınıza daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olmak istiyoruz.
Hastalarımıza her zaman hatırlattığımız ilk şey, vücudunuzun iyileşmesine ve obezite cerrahisinden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmanın en iyi yolu iyi bir beslenme düzeyine sahip olmaktır.

Kısa yanıt

obezite cerrahisi kahve tüketimi

Kafein, herhangi bir obezite cerrahisinin önemli bir bileşeni olan daha düşük besin emilimine neden olabileceğinden, ameliyattan hemen sonra kahve içilmesi önerilmez. Tüp mide ameliyatı sonrası kahve tüketimi ilk 1 ay kesinlikle önerilmez.

Yeni ve uyum sağlayan vücudunuzun daha az besin emmesine neden olabilecek herhangi bir şey yemek veya içmek iyi değildir. Ameliyatınızı takiben zaten besinleri daha az verimli bir oranda emeceksiniz, bu yüzden hayatınızın geri kalanında ameliyattan sonra vitamin ve mineral almalısınız.

Tipik bir fincan (8 oz) normal kahve, yaklaşık 95 – 200 mg kafein içerir. Sağlıklı yetişkinlerin çoğu, günde 200-400 mg kafeini çok az veya hiç sorun yaşamadan tüketebilir.

Ancak obezite cerrahisi geçirmiş biri “normal” sağlıklı bir yetişkin değildir, bu nedenle bu sayıya daha temkinli olmaları gerekecektir.

Ayrıca, özellikle gün boyunca çok miktarda tüketilirse hafif dehidrasyona neden olabilir ve bu da dikkatli olmazsanız bir dizi başka soruna yol açabilir.

fazla kafein

Fazla Kafeinin Yan Etkileri

Kahve asitliği nedeniyle, yemek borusunda hasara yol açabilecek ve potansiyel olarak bazı insanlar için reflü ve hazımsızlığa neden olabilir. Hayattaki her şeyde olduğu gibi, çok fazla kafein bir sorun olabilir. Evet, kafeinin birçok olumlu faydası vardır, ancak aşırı tüketilmemelidir, aksi takdirde bazı yan etkiler yaşayabilirler. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kahve tüketimi konusunda hekiminizi tavsiyelerini dinlemelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Meyve Suyu

İşte çok fazla kafein tüketmenin bazı yan etkileri:

  • Artan kalp atış hızı
  • Artan endişe hissi
  • Gerginlik hissi
  • İshale neden olabilir
  • Mide bulantısına neden olabilir
  • Uyumakta güçlük çekebilir
  • Baş ağrısına neden olabilir

kahvelerin kafein miktarları

Kahvelerin Kafein Miktarları

• Türk Kahvesi 65 mg / 65–75 ml (1 Türk Kahvesi Fincanı)
• Filtre-French Press Kahve 120–170 mg / 180–200 ml (1 Kupa)
• Suda Çözünebilir Hazır Kahve (Gold, Klasik) 60–80 mg / 100–180 ml (2 gr) (1 Kupa)
• Suda Çözünebilir Hazır Kahve (Beyazlatıcılı, Şekerli, Vb) 55–80 mg / 180 ml (12–13 gr) (1 Kupa)
• Espresso Kahve 130–200 mg / 50–60 ml (1 Espresso fincanı)
• Americano Kahve 100 mg / 250 ml (1 Kupa)

Decaf : Kafeinsiz Kahve

decaf

Kafeinsiz kahve, normal kahvenin sahip olduğu asitliğe sahip olmaya devam edecektir. Normal kahveye kıyasla kafeinsiz kahvenin olumlu yanı, kafeinsizde kafein neredeyse hiç bulunmadığından, besin emiliminin azalması için o kadar yüksek risk altında değilsiniz.

Aynı kural, normal kahvede olduğu gibi burada da geçerlidir. Kafeinsiz olması, krema, şeker veya aromalı şuruplar yoluyla bir sürü gereksiz kalori ekleyebileceğiniz anlamına gelmez.

Tüp mide ameliyatı sonrası kahve tüketimi konusunda göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri, her gün susuz kalmamanız ve yeterince sıvı tüketmeniz gerektiğidir.

Bunu yapmanın en iyi yolu elbette sudur, ancak kesinlikle ihtiyacınız varsa az miktarda kahve eklemenizde bir sakınca yoktur. Unutmayın, normal kahvede olduğu gibi, tekrar eklemeden önce ameliyattan sonra en az 30 gün beklemeniz önerilir. Ne kadar uzun süre beklerseniz o kadar iyi olur çünkü bu, hasar olasılığını azaltırken vücudunuzun tamamen iyileşmesini ve düzgün şekilde iyileşmesini sağlar. Kafeinsiz kahvenin normal kahveye kıyasla iyi bir yanı, sizi gergin veya aşırı uyarılmış hissetmenize neden olmamasıdır, bu da günün ilerleyen saatlerinde uykunuzu bölmeden tadını çıkarabileceğiniz anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir  Tip-2 Diyabet’te cerrahi seçenekler nelerdir?

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ömer Yoldaş’ın obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı hakkında çalışmalarını yakından takip etmek için sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof.Dr.Ömer Yoldaş sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz

©2024, Tüm Hakları Saklıdır.

Takip Et
Whatsapp