Stres Azaltmaya Yardımcı 5 Yiyecek

 Stres Azaltmaya Yardımcı 5 Yiyecek

Stres azaltmak adına bazı yiyecekler size yardımcı olabilir. Kendinizi stresli hissediyorsanız, rahatlama arayışına girmeniz son derece doğaldır.

Stres Azaltan Yiyecekler

Ara sıra yaşanan stres nöbetlerinden kaçınmak zor olsa da, kronik stres fiziksel ve duygusal sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Aslında, kalp hastalığı ve depresyon gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinizi artırabilir (1).

İlginç bir şekilde, bazı yiyecek ve içecekler stres giderici niteliklere sahip olabilir.

İşte diyetinize ekleyebileceğiniz 5 stres giderici yiyecek ve içecek.

Stres Azaltmaya Yardımcı 5 Yiyecek

1. Matcha Çayı
Bu canlı yeşil çay tozu, stres azaltmaya yönelik özelliklere sahip protein olmayan bir amino asit olan L-theanine açısından zengin olduğu için sağlık meraklıları arasında popülerdir.

Matcha, gölgede yetiştirilen yeşil çay yapraklarından yapıldığı için bu amino asit açısından diğer yeşil çay türlerinden daha iyi bir kaynaktır. Bu işlem, L-theanine (1) dahil olmak üzere belirli bileşiklerin içeriğini artırır.

Hem insan hem de hayvan çalışmaları, L-theanine içeriği yeterince yüksekse ve kafeini düşükse matchanın stresi azaltabileceğini göstermektedir.

Örneğin, 15 günlük bir çalışmada 36 kişi her gün 4,5 gram matcha tozu içeren kurabiyeler yemiştir. Plasebo grubuna kıyasla, stres belirteci tükürük alfa-amilaz aktivitesinde önemli ölçüde azalma yaşamışlardır.

2. Tatlı patates
Tatlı patates gibi bütün, besin açısından zengin karbonhidrat kaynakları tüketmek stres hormonu kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir (2).

Kortizol seviyeleri sıkı bir şekilde düzenlense de, kronik stres kortizol fonksiyon bozukluğuna yol açabilir ve bu da iltihaplanma, ağrı ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir.

Aşırı kilolu veya obez kadınlarda yapılan 8 haftalık bir çalışmada, bütün, besin değeri yüksek karbonhidratlar açısından zengin bir diyetle beslenenlerin tükürük kortizol seviyelerinin, rafine karbonhidratlar açısından yüksek standart bir Amerikan diyeti uygulayanlara göre önemli ölçüde daha düşük olduğu bulunmuştur.

İlginizi Çekebilir  4 Adımda Obezite Nasıl Engellenir?

Tatlı patates, mükemmel bir karbonhidrat seçimi yapan bütün bir gıdadır. C vitamini ve potasyum gibi stres tepkisi için önemli olan besinlerle doludur.

3.Enginar
Enginar inanılmaz derecede konsantre bir lif kaynağıdır ve özellikle bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besleyen bir lif türü olan prebiyotikler açısından zengindir (3).

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, enginarda yoğun olarak bulunan fruktooligosakkaritler (FOS’lar) gibi prebiyotiklerin stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bir inceleme, günde 5 veya daha fazla gram prebiyotik yiyen kişilerin anksiyete ve depresyon semptomlarında iyileşme yaşadığını ve ayrıca yüksek kaliteli, prebiyotik açısından zengin diyetlerin stres riskinizi azaltabileceğini göstermiştir.

Enginar ayrıca potasyum, magnezyum ve C ve K vitaminleri bakımından da zengindir ve bunların hepsi sağlıklı bir stres tepkisi için gereklidir.

4.Yumurta

Yumurta, etkileyici besin profili nedeniyle genellikle doğanın multivitamini olarak adlandırılır. Bütün yumurtalar sağlıklı bir stres tepkisi için gereken vitaminler, mineraller, amino asitler ve antioksidanlarla doludur. Yumurtanın faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Bütün yumurtalar özellikle kolin açısından zengindir, bu besin sadece birkaç gıdada yüksek miktarlarda bulunur. Kolinin beyin sağlığında önemli bir rol oynadığı ve strese karşı koruma sağlayabileceği gösterilmiştir.

Hayvan çalışmaları, kolin takviyelerinin stres tepkisine yardımcı olabileceğini ve ruh halini artırabileceğini belirtmektedir.

5.Sarımsak

Sarımsak, glutatyon seviyelerini artırmaya yardımcı olan sülfür bileşikleri bakımından zengindir. Bu antioksidan, vücudunuzun strese karşı ilk savunma hattının bir parçasıdır.

Dahası, hayvan çalışmaları sarımsağın stresle mücadeleye yardımcı olduğunu ve anksiyete ve depresyon semptomlarını azalttığını göstermektedir. Yine de daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ömer Yoldaş’ın obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı hakkında çalışmalarını yakından takip etmek için sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof.Dr.Ömer Yoldaş sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz

©2024, Tüm Hakları Saklıdır.

Takip Et
Whatsapp