20 Düşük Kalorili Meyve ve Sebze

 20 Düşük Kalorili Meyve ve Sebze

20 Düşük Kalorili Meyve ve Sebze

Düşük kalorili meyve sebze en çok merak edilen konulardan biridir. Kalori bir enerji birimidir. Tarihsel olarak, bilim adamları “kaloriyi” kömür veya gaz gibi çeşitli kaynaklardan gelebilecek bir enerji veya ısı birimi olarak tanımladılar. Beslenme açısından, ister yağ, ister protein, karbonhidrat veya şeker olsun, her tür gıda, insanların yaşamak ve işlev görmek için ihtiyaç duyduğu önemli kalori kaynaklarıdır.

Düşük kalorili yiyecekler, bir kişinin günlük kalori alımını azaltırken tok hissetmesine yardımcı olabilir ve bu da kilo kaybına yardımcı olabilir.

Besleyici düşük kalorili yiyecekleri diyete dahil etmek, bir kişinin tükettiği toplam günlük kaloriyi azaltmaya yardımcı olabilir, bu da kilo vermesine veya orta kiloda kalmasına yardımcı olabilir.

Vücut kitle endeksinizi hesaplamak ister misiniz?

Aşağıda, kilo vermek isteyenlere yardımcı olabilecek 20 düşük kalorili gıdanın bir listesi ve bunların besin değerleri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

düşük kalorili meyve

Düşük Kalorili Meyveler

Meyve, hareket halindeyken bazı besinleri paketlemenin harika bir yoludur.

1. Elma
Elmalar C vitamini açısından zengindir. Ayrıca bağırsak sağlığına yardımcı olabilecek iyi bir lif kaynağıdır.

Küçük bir elma sadece 86 kalori içerir.

2. Papayalar
Papaya mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

100 gramlık (g) bir porsiyon, bir yetişkinin tavsiye edilen günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse %70’ini sadece 43 kaloride sağlar.

3. Greyfurt
Greyfurtlar birçok insan için popüler bir yemek seçeneği olmaya devam ediyor. 100 gram greyfurt sadece 42,1 kalori içerir ve zengin bir C vitamini kaynağıdır.

4. Çilek
Çilekler, lif ve antioksidanların yanı sıra iyi bir C vitamini ve manganez kaynağıdır.

100 gram çilek sadece 32,5 kalori içerir.

5. Ahududu
Ahududu, C vitamini, manganez ve K vitamini açısından zengindir ve aynı zamanda harika bir lif kaynağıdır.

İlginizi Çekebilir  Fazla Kilolular İçin 7 Etkili ve Kolay Egzersiz

100 gr ahududu 52,6 kaloriye eşittir.

6. Kayısı
100 gram kayısı içinde sadece 48 kalori vardır ve besin açısından yoğundur, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra B vitaminleri içerir.

7. Kirazlar
Kirazlar, C vitamini, potasyum ve lif dahil olmak üzere vitamin ve mineraller açısından zengindir. 150 gram kiraz sadece 95 kaloridir.

8. Karpuz
A ve C vitaminleri açısından zengin ve iyi bir B6 vitamini kaynağı olan 100 gram karpuz 30,4 kalori içerir.

9. Mandalina
Mandalina portakallardan farklı olarak daha küçük ve yassıdır. Tadı, sıradan portakaldan daha tatlı ve daha güçlü olarak kabul edilir. Mandalina yumuşaktır ve soğuktan kolayca zarar görür. Tropikal ve subtropikal bölgelerde yetiştirilebilir. 100 gram mandalina 53.3 kalori içerir.

10. Erik
Erik yaz aylarında yetişen ve oldukça sevilen bir meyve türüdür. Türkiye’de de birçok bölgede yetişebilmektedir. Birçok farklı tür barındıran erikte en çok bilinen türler papaz eriği, japon eriği ve can eriğidir. 100 gram erik 46 kalori içerir.

düşük kalorili sebze

Düşük Kalorili Sebzeler

Bu taze, düşük kalorili yiyecekler, bir salataya veya yemeğe enerji ve lezzet katar. Doyurucu ve besleyici yemekler yapmak için daha fazla lif açısından zengin sebzeleri pişirmeye dahil etmeyi deneyin:

1. Roka
100 gram rokada yaklaşık 25 kalori içerir. Kalsiyum, demir ve potasyum açısından zengindir.

2. Turp
Turp iyi bir potasyum, folat ve C vitamini kaynağıdır ve 100 gram turp sadece 15,8 kaloridir.

3.Kuşkonmaz
Kuşkonmaz, demir açısından zengin olmasının yanı sıra, K, A ve E vitaminleri için iyi bir kaynaktır. 100 gram kuşkonmaz 20.3 kaloridir.

4.Yeşil veya siyah zeytin
Zeytinler kalsiyum, E vitamini ve demir bakımından yüksektir ve 100 gram zeytin 115 kaloridir.

5. Yeşil Tatlı Biber
100 gram yeşil tatlı biber 28 kalori içerir. Tüm biber çeşitleri harika bir C ve B6 vitamini kaynağıdır.

İlginizi Çekebilir  Kronik Kabızlık ve Rektosel

6. Domates
Domatesler mükemmel bir antioksidan likopen kaynağıdır ve ayrıca C vitamini, potasyum, folat ve K vitamini bakımından yüksektir.

110 gram domates 20 kaloridir.

7.Kereviz
100 gram kereviz 16 kaloridir. Kereviz iyi bir diyet lifi kaynağıdır ve C vitamini ve flavonoidler de dahil olmak üzere bol miktarda antioksidan içerir.

8.Marul
Marul, A ve K vitaminlerinin yanı sıra folat açısından da zengindir. 100 gram marul sadece 14.8 kalori içerir.

9. Rezene
Zengin bir K vitamini kaynağı olan rezene ayrıca C vitamini, lif ve potasyum ile doludur. 100 gram rezene 31.1 kalori içerir.

10. Salatalık
Salatalık K vitamini bakımından yüksektir. 100 gram salatalık sadece 15,5 kalori içerir.

ömer yoldaş

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ömer Yoldaş’ın obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı hakkında çalışmalarını yakından takip etmek için sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof.Dr.Ömer Yoldaş sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz

©2024, Tüm Hakları Saklıdır.

Takip Et
Whatsapp