Tip-2 Diyabet’te cerrahi seçenekler nelerdir?

 Tip-2 Diyabet’te cerrahi seçenekler nelerdir?

Tip-2 Diyabet’te cerrahi seçenekler nelerdir?

Tip 2 diyabet, eşlik eden hipertansiyon, kilo fazlalığı ve kan yağı yüksekliği Metabolik Sendrom olarak tanımlanmaktadır. Diyet uygulamaları, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi ile başarı sağlanamayan hastalarda kalıcı ve etkili bir seçenek olarak metabolik cerrahi gündeme gelmektedir. Uygun ve iyi seçilmiş hastalarda %90-95’lere varan başarılı ve yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Bugün için en sık kullandığımız yöntemler Transit bipartisyon ve ileal interpozisyon ameliyatlarıdır.

Transit bipartisyon ameliyatında tüp mide ameliyatına ilave olarak yapılan ince barsak düzey değişikliği ile yiyeceklerin 1/3 ‘ü doğal yol olan oniki parmak bağırsağından, 2/3’ü ise yeni yapılan bağlantı ile ince barsağın ileum denilen son kısmına geçer. By-pass edilen ya da devre dışı bırakılan barsak bölümü yoktur ve barsakların heryerinden gıda geçişi devam ettiği için emilim problemleri yaşanmaz. Hastaların %95’i hiçbir takviyeye ihtiyaç duymaksızın hayatlarına devam ederler. Antihipertansif ilaçlar ve insulin dozları kontrollü olarak düşürülerek kesilir.

İleal İnterpozisyon da Tip 2 diyabetin tedavisi için geliştirlen bir cerrahi prosedürdür. İleal İnterpozisyon bir obezite cerrahi yöntemi değildir, dolayısı ile obezite bu ameliyat için kriterler arasında yer almaz.

İleal interpozisyon ameliyatında ince barsağın ileum denilen son kısmının yerinin değiştirilmesine ek olarak, ameliyat etkisini güçlendirecek başka hormonal değişiklikler oluşturmak amacı ile, midenin sol, üst, dış kısmından ghrelin hormonunu salgılayan bölüm de çıkartılır. Ghrelin hormonunun görevi açlık hissi oluşturmak ve hücre insulin direncini arttırmaktır. Bu yöntemde uygulanan her adımın hormonal bir hedefi vardır.

İleal İnterpozisyon emilim kısıtlaması ya da emilim bozukluğu yapmaz. Hastaların çoğu  ameliyattan sonra kullandıkları tüm diyabet, tansiyon ve kolesterol ilaçlarını bırakırlar ve büyük çoğunluğu bu ilaçlardan hiçbirini kullanmadan taburcu edildirler.

İlginizi Çekebilir  Dumping Sendromu Hakkında Merak Edilenler

Metabolik Cerrahiden Kimler Yarar Görür?

Diyet, egzersiz, yaşam tarzı değişiklikleri yapmasına ve ilaçla insülin kullanmasına rağmen kan şekeri kontrolü sağlanamayan tip 2 diyabet hastalarının ameliyat olması gerekmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki ameliyat ilk değil, son seçenektir.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ömer Yoldaş’ın obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı hakkında çalışmalarını yakından takip etmek için sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof.Dr.Ömer Yoldaş sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz

©2024, Tüm Hakları Saklıdır.

Takip Et
Whatsapp