Obezite Cerrahisi Öncesi Psikolojik Hazırlık

 Obezite Cerrahisi Öncesi Psikolojik Hazırlık

Obezite Cerrahisi Öncesi Psikolojik Hazırlık

Obezite ile mücadele ediyorsanız ve obezite cerrahisini düşünüyorsanız, muhtemelen birçok sağlık sorunuz var demektir. Doktorunuz ve sağlık ekibiniz vücudunuzun ameliyat olmak için yeterince sağlıklı olup olmadığını belirli testlerle kontrol edecek ve size yardımcı olacaktır, ancak zihinsel durumunuzu da ihmal etmemeniz önemlidir.

Tüp mide ameliyatı, sadece vücudunuz için değil, yaşam tarzınız için de bu tür büyük değişiklikleri başlattığı için, zihinsel ve duygusal durumunuzun iyi çalışması gereklidir.

Obezite Cerrahisine Hazırlık
Yapılacak olan ilk ön görüşmede, beslenme geçmişiniz, aile geçmişiniz ve obezitenin nedenleri tartışılacaktır. Ardından size uygun olan bariatrik cerrahi prosedürüne karar verilecek ve hastalarımızın beklentilerini ve sorularını yanıtlayacağız.

Tüp mide ameliyatı, ameliyat öncesi diyetler, ameliyat sonrası diyetler ve egzersiz ameliyat sıonrası genel bir yaşam tarzı değişikliği anlamına gelir.

Ameliyat sonrası yüksek miktarlarda kilo vermek hem sağlıklı, hem motive edici bir durumdur. Obezite cerrahisi tip 2 diyabeti iyileştirmek, bazı kanserlerin olasılığını azaltmak ve genel bir güven duygusu kazanmanızı sağlayacaktır. Tam bir yaşam tarzı değişikliğinden bahsediyoruz.

Kararınızı verdikten sonra, kilo verme ameliyatına zihinsel olarak hazırlanmanın bazı yollarını anlatmak istiyorum.

Bariatrik Tavsiye
Bariatrik cerrahi, kilo kaybını görmenize yardımcı olacaktır, ancak bunun bir gecede olmayacağını bilmek önemlidir. Cerrahi prosedür, yolculuğun sadece başlangıcıdır. Kilo kaybını görmek aylar alabilir ve nihai kilo verme hedefinize ulaşmak daha da uzun sürebilir.

Çok zaman ve çok çaba gerektirecektir. Bu nedenle, en başından beklentilerinizin ne olduğunu belirleyin ve gerçekçi olduklarından emin olun. Bu, devam etmek ve pes etmemek için motive olmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin “Neden bu kiloyu vermek istiyorsun?”

Kendinizi destekleyin
Cerrahınızın ve ekibinizin desteği, ameliyatınızın başarısının anahtarıdır. Ancak hastaneden ayrıldığınızda ve günlük rutininize geri döndüğünüzde kendinizi motive etmek, önerilen ve size anlatılan şekilde beslenme ve hayat tarzı kurmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Daha iyi uyku için kanıtlanmış 5 ipucu!

Obezite cerrahisi sonrası yüksek bir motivasyona sahip olmak, herhangi bir zorluğun üstesinden gelmenizi kolaylaştıracaktır.

Akıl sağlığınıza yeterince özen gösterildiğinden emin olun
Depresyonla mücadele ediyorsanız veya obezitenizin gıda bağımlılığından kaynaklandığını biliyorsanız, ameliyattan önce bunları ele almanız önemlidir. Ameliyattan sonra depresyonla uğraşıyorsanız veya fiziksel iyileşme ve bağımlılıktan kurtulmanın üstesinden gelebileceğinizi düşünüyorsanız bu fikre bağlanmalısınız.

Obezite cerrahisi çok yüksek başarı oranlarına sahiptir. Sizi sağlık ve zindelik yoluna geri koyabilecek güçte yaşamı değiştiren bir şeydir. Ekibimiz, potansiyel obezite cerrahiniz hakkında sizlere merak ettiğiniz cevapları verebilir.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ömer Yoldaş’ın obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı hakkında çalışmalarını yakından takip etmek için sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof.Dr.Ömer Yoldaş sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz

©2024, Tüm Hakları Saklıdır.

Takip Et
Whatsapp